Страница 1 из 1

Любопытные находки новых изобразительных источников

Добавлено: 19 окт 2018, 01:11
velizariy
https://www.facebook.com/Zaslavia/photo ... =3&theater
http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/zam ... +Dolabelli
Як повідомляє польське Міністерство культури і національної спадщини Zamek Królewski na Wawelu повернув до Львівський історичний музей картину Томазо Долабелла «Станіслав Жолкевський представляє королю Зиґмунту ІІІ на сеймі 1611 року впійманих царя Василя Шуйського з двома братами» після реставрації польськими фахівцями. Вартість робіт з реставрації картини, профінансована польським міністерством, становить майже 3,5 млн грн.
Наприкінці XVIII століття полотно було перевезене з мистецької збірки палацу Санґушків у Заславі до підгорецької резиденції князем Євстахієм Санґушком, звідки згодом потрапило до Львівського історичного музею.
Відомо, що Томазо Долабелла виконав цикл картин на історичні теми для опорядження Королівського замку у Варшаві. Сюжет картини «Станіслав Жолкевський представляє королю Зиґмунту ІІІ на сеймі 29 жовтня 1611 року впійманих царя Василя Шуйського з двома братами» зображає реальну історичну подію: коли полонені гетьманом Станіславом Жолкевським російський цар Василь Шуйський з двома братами постали перед королем Зиґмунтом ІІІ Вазою і сенаторами.
І хоч сама зображена на картині урочистість 1611 року була свідченням сили тогочасної Речі Посполитої, з юридичної точки зору вона не мала жодного значення. Омаж Василя IV був насправді особистим проханням екс-царя про помилування. Шуйський на той час вже не мав жодної влади. Позбавили її його не поляки, литвини чи русини, але самі московські бояри, які після поразки царських військ під Клушино бачили, що їхній володар вже програна фігура. Таким чином, за старим звичаєм в Москві счинилася боярська змова і вони разом з юрбою повалили царя. Василя Шуйського початково утримували в чуднівському монастирі, а потім віддали до рук Жолкевського, який і вирішив його використати в згаданій варшавській виставі.
Згідно з історичними переказами, після приклоніння перед королем Шуйських відвели до окремих покоїв, де їх постригли і поголили. В неволі цар і помер.
Усунення полотен Долабелли зі стін Королівського замку московити вимагали ще в XVII столітті, доки, за однією з версій, не були пограбовані російськими військами після заволодіння замком. За іншою, польський король Авґуст ІІ Фрідріх подарував картини царю Петру І на його багаточисельні "прохання".
Як картина «Станіслав Жолкевський представляє королю Зиґмунту ІІІ на сеймі 29 жовтня 1611 року впійманих царя Василя Шуйського з двома братами» потрапила до заславської збірки творів мистецтва залишається загадкою.
44202303_2158239494442215_880727960812781568_n.jpg

Любопытные находки новых изобразительных источников

Добавлено: 18 ноя 2021, 20:39
velizariy
https://www.britishmuseum.org/collectio ... 725-8-1928
Kremlin Das Schloss in Müskaü
1630s
01.jpg